dnes je 20.04.2018 svátek má Marcela
hlavní menu
fotogalerie
Počet fotografií: 80Školení trenérů ČATT
videogalerie
video
shop
   T-shirts
   Trička Polo pánská
   Trička Polo dámská
   Šortky pánské
   Šaty dámské
   Čepice
   Tenisové počítače
   Kosmetika
Váš košík je prázdný.
tipy

Pokud Váš soupeř nabíhá na síť a vy jste na základní čáře, nečekejte na míč. Pohybujte se proti míči, abyste získali rychlost při prohozu.
odběr novinek
E-mail
Heslo
Co zasílat ?
 
Počet odběratelů: 7
Úprava odběrů
vyhledávání

Prohledat:

Rozšířené vyhledávání
archiv
Archiv podle data
Archiv podle kategorii
Archiv podle autorů
Archív podle čísla
Archiv aktualit
Kalendář akcí
< Duben 2018 >
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
napište nám
Od

Popis

Text

pevné odkazy

Česká Média
Deník Sport
iDnes
Sportovní Noviny
Sport.cz

Zahraniční Média
Eurosport
CBS
CNN
Bob Larson
BBC
ESPN
Tennis
Tennisweek

Svazy a Asociace
ČATT
USPTA
ČTS
PTS
ITF
Tennis Europe
ITHF

spojení
mobil: 603 55 40 41
tel/fax: 274 820 111
email: info@jandustenis.cz
aktuality
Zlatý Kanár 2010 01.12.2010


Karel Jandus hlasoval v tradiční anketě osobností, funkcionářů, trenérů a novinářů Zlatý kanár 2010 takto:Nejlepší český tenista: Berdych, Nejlepší česká tenistka: Kvitová, Kvalitativní postup na žebříčku ATP: Berdych, Kvalitativní postup na žebříčku WTA: Zakopalová, Talent roku - chlapci: Pavlásek, Talent roku - dívky: Siniaková, Deblový pár roku Berdych-Štěpánek, Deblista: Čermák, Deblistka: Peschkeová, Tým roku: FedCup, Zlatý Kanár: Berdych 


Zlatý Kanár 2008 01.12.2008
Karel Jandus hlasoval v tradiční anketě osobností, funkcionářů, trenérů a novinářů Zlatý kanár 2008 takto:

Nejlepší český tenista: Berdych
Nejlepší česká tenistka: Kvitová
Kvalitativní postup na žebříčku ATP: Minář I.
Kvalitativní postup na žebříčku WTA: Kvitová
Talent roku - chlapci: Urbánek
Talent roku - dívky: Kopřivová
Deblista roku: Dlouhý
Deblistka roku: Peschkeová
Tým roku: WinterCup 16
Zlatý kanár: Berdych
Zlatý Kanár 2007 17.11.2007
Karel Jandus hlasoval v tradiční anketě osobností, funkcionářů, trenérů a novinářů Zlatý kanár 2007 takto:

Nejlepší český tenista: Berdych
Nejlepší česká tenistka: Vaidišová
Kvalitativní postup na žebříčku ATP: Minář J.
Kvalitativní postup na žebříčku WTA: Kvitová
Talent roku - chlapci: Veselý
Talent roku - dívky: Kvitová
Deblista roku: Vízner
Deblistka roku: Peschkeová
Deblový pár roku: Dlouhý - Vízner
Tým roku: DC muži
Zlatý kanár: Berdych
anketa
top za 14 dní

Výběr tenisové rakety III. - fyzikální kritéria (61)
Bekhend obouruč - video (52)
Minitenis a Babytenis - výuka tenisu pro děti (50)
Výuka tenisu pro mládež, juniory a dospělé (46)
Bekhend křížem - video (40)

top celkem

Tenisová škola Karel Jandus (39795)
Nikolka Valková - nejlepší v České republice (31961)
Výuka tenisu pro mládež, juniory a dospělé (30812)
Přímé podání (29896)
Bekhend křížem - video (28650)

Jak si vybrat tenisového trenéra
10.08.2004, 09:05:00
Mail Poslat článek
Opinion Přidat názor
Print Tisk článku
Rate Ohodnotit článek
jandustenis
Trenéři
Počet zhlédnutí ( 14378 )

Podstatná otázka, kterou si musí položit každý hráč, bez ohledu na to, zda se jedná o ambiciózního juniora, dobrého rekreačního hráče, který si chce před dovolenou zdokonalit bekhend, nebo začátečníka těsně důchodem. Motivy každého z nich jsou různé. Hledají zábavu a potěšení, pohybovou aktivitu, společnost dalších sportovců, aktivní odpočinek, chtějí si dokázat své schopnosti, chtějí vyhrávat anebo jsou prostě jen zvídaví. Přesto lze u všech hráčů vysledovat jeden společný cíl: chtějí se zlepšovat a dostat se na vyšší herní úroveň. Minimálně k tomu by jim měl dopomoci právě trenér.
V českém tenise nebyla dosud všeobecně přijata žádná definice tenisového trenéra či minima nároků na něj. Je třeba odlišit naplnění formálních požadavků ať už zákonných, nutných pro vydání živnostenského oprávnění, nebo svazových, na základě nichž je vydáván průkaz trenéra. Je třeba odlišit obsah od formy. Tuhý formalismus v této oblasti jen dokresluje poněkud rozporuplný pokus ČTS s volbou trenéra roku před několika lety. Je jedno, že subjektivně cítím, že tehdy zvolený trenér byl oceněn po právu. Absence alespoň základních kritérií vedla k nemožnosti udělený titul obhájit, vyhroceným prohlášením a nakonec k situaci, kdy byla kategorie trenér roku raději zrušena.

V tenisově vyspělých zemích, kde trenéři tvoří základ tenisu, a kde si jich za jejich práci a úsilí váží a také oceňují, pochopili, že spektrum trenérské činnosti je příliš široké a proto rozlišují několik trenérských kategorií z nichž hlavní dvě jsou "Touring/travelling Professional" a "Teaching Professional" Nebudu se zde zabývat první kategorií trenérů, kteří jezdí s hráči po tenisovém okruhu, a to především ze dvou důvodů. V poměru k více jak dvěma stům tisícům tenisových hráčů v České republice je tento nutný luxus umožněn pouze několika vyvoleným, dostatečně vysoko umístěným hráčům ATP a WTA a dostatečně finančně zajištěným juniorům. Navíc dlouhodobý charakter každodenní spolupráce, který většinou probíhá, až na několik týdnů, po celý rok, klade na takového trenéra částečně jiné a částečně vyšší požadavky než které uvedu dále.

Dominantní odpovědnost za přípravu tenistů a s tím související rozvoj tenisu, leží na trenérech - učitelích. Náplní právě jejich činnosti je bezprostřední výchovně-vzdělávací činnost. Již ze samotného pojmu učitel vyplývá označení někoho, kdo vzbuzuje úctu vysokými znalostmi a schopnostmi a způsobilostí tyto znalosti a schopnosti předávat jiným. Dnes již nestačí, aby trenér měl dostatek sportovních zkušeností, ale musí být odpovědný, emočně stabilní, ctižádostivý, opravdový a přímý ve vztahu ke hráči. Musí být jako člověk připraven komplexně plnit dva hlavní úkoly - hráče vychovávat a připravovat ho na sportovní výkon. Zároveň se musí vyrovnávat se zvláštním sociálnim postavením, vyplývajícím z dvojaké úlohy, kdy v tréninku a životě hráče hraje vůdčí roli, zatímco v době soutěže se z něj veškerá odpovědnost přesouvá na hráče. Musí být dostatečně silnou osobností, aby dokázal obhájit svou koncepci z hlediska dlouhodobé perspektivy, a to přesto, že je hodnocen ne podle výsledků své práce, ale často podle výsledků svých hráčů.

Zobecněním mnoha činností, které trenér vykonává při výchově hráče a jeho přípravě na sportovní výkon se dostáváme k rolím které trenér plní. Trenér je bezpochyby hráčovým motivátorem, je jeho důvěrníkem, informuje ho, pomáhá ho vychovávat, je v určitém smyslu manažerem, kamarádem, administrátorem a samozřejmě ještě mnohem více. Rád bych ukázal na příkladu pouze jedné, té nejzákladnější činnosti, totiž učení motorických dovedností - (schopnosti dovést určitou činnost do konečného výsledku s maximální jistotou a minimem výdaje času a energie, v tenise třeba při výuce nebo zdokonalování podání) složitost a komplexnost nároků kladených na trenéra.

Myslíte, že ke zdokonalení podání stačí pouze říct "nadhoď si to trochu výš". Ano, jednoduchý pokyn stačí, ale pouze pokud je podložen správným určením základního problému, použitím efektivní korektivní techniky a pokud opravdu může dojít ke zlepšení. Zdá se to jednoduché? Možná. Ale jednoduché to vůbec není! A ještě mnohem složitější je proces, jak to trenér musí provést. Musí být schopen vysvětlit a zdůvodnit vztah mezi perspektivním cílem a aktuálním úkolem, uvést všechny potřebné informace, demonstrovat pohybový úkol a zdůraznit kritická místa, pozorovat a posoudit pokusy a analyzovat chyby, upozornit na správné i chybné provedení, obměňováním podmínek učení již naučené upevňovat, integrovat naučený pohyb do vyššího sytému, pokud je jeho součástí a prakticky ho využít a uplatnit a konečně nacházet možnosti využití naučené dovednosti i v jiných oblastech.

Proto poznat kvalitu trenéra je pro laika, zájemce o výuku tenisu, mimořádně obtížné, ne-li vůbec nemožné. To je také jeden z důvodů, proč se i trenéři často sdružují v profesních organizacích a svými vzdělávacími programy provádějí výběr za laika, respektive trenér zdůrazněním příslušnosti k etablované profesní organizaci poskytuje zájemci o výuku informaci o svých kvalitách.

Samozřejmě i mezi jednotlivými organizacemi existují rozdíly v kvalitě a pojetí vzdělávání trenérů. Některé sází na určitý objem výuky. Pokrokové světové organizace ale i Česká asociace trenérů tenisu nelpějí strnule na počtu ojediněle odučených, respektive odseděných hodin, ale stavějí na soustavném vzdělávacím programu a pravidelném ověřovaní a prohlubování nabytých znalostí a schopností v komplexních zkouškách zaměřených na všechny aspekty činnosti trenéra tenisu. Sem patří nejen herní zkoušky, přísně hodnocené metodické výstupy individuálních a skupinových lekcí, analýza chyb a jejich korekce, ale také pravidla chování a vystupování, doporučená Mezinárodní tenisovou federací a vyjádřená v etických kodexech.

Rozpoznat výsledek jedné nebo dokonce několika tréninkových hodin je těžké. Když si zkoušíme nové tričko, vidíme výsledek okamžitě, ještě před tím, než jsme si ho koupili. U kadeřníka poznáme výsledek až poté, co nás učesal. U trenéra neznáme často výsledek ani po skončení tréninku. Proto je tak důležité získat informace předem. To je podpořeno dalšími argumenty. Žijeme v době opakovatelnosti. Velkosériový standard určuje kvantita a je jedno, zda se jedná o hamburgery nebo výměnu součástek v autoservisech. Ne že by se opakovatelnost tenisu nijak nedotkla. Základy forhendu budou u různých hráčů často stejné, ale s jeho postupným rozvojem je opakovatelnost zatlačována do pozadí, zdůrazňují se rozdíly mezi jednotlivými hráči - mezi individualitami. Vytváří se prostor na nutné nápady a invenci trenéra, které podmiňují úspěch. Proto je bláhové se rozhodovat na základě víry a nikoliv informací. Vírou je přesvědčení, že trenér je kvalifikovaný jen proto, že trénuje v nějakém oddíle, sedí v nějaké komisi nebo absolvoval jedno školení.

Jsem přesvědčen, že je lepší nespoléhat se na víru a zkusit věcem porozumět a trenéra vybírat velmi pečlivě. Je to sice pracnější a namáhavější, ale obvykle také užitečnější a levnější. Porouchanou pračku můžete reklamovat. Základní dovednosti vašeho jediného dítěte, které tři roky trénovalo s někým kdo si říká trenér, ne. Vyhozené peníze vám samozřejmě nikdo nevrátí

Proto hodně štěstí.
Print
Tisk článku
Mail
Poslat článek
Opinion
Přidat názor

Počet názorů: 0 Přidat názor
Reakce čtenářů


design by WPublisher